بازتاب پایان تجاوز سعودی‌ها در رسانه‌های آمریکا

بازتاب پایان تجاوز سعودی‌ها در رسانه‌های آمریکا

بازتاب پایان تجاوز سعودی‌ها در رسانه‌های آمریکا

بازتاب پایان تجاوز سعودی‌ها در رسانه‌های آمریکا

پایان تجاوز ۲۷ روزه سعودی‌ها به یمن بازتاب زیادی در رسانه‌های آمریکا داشت به طوریکه برخی علت پایان این عملیات را افزایش انتقادات جهانی و برخی تبدیل این عملیات به یک فرایند سیاسی دانستند.

به گزارش نازبهار ، تجاوز سعودی – آمریکایی علیه یمن بعد از حدود یک ماه در حالی شب گذشته به پایان رسید که نتیجه‌ای جز کشتار هزاران بی‌گناه یمنی در پی نداشت و این خبر در رسانه‌های آمریکایی بازتاب داشت.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز با انعکاس این خبر، گزارش کرد که عربستان سعودی بعد از انتقادات جهانی به بمباران یمن پایان داد.

نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت که عربستان سعودی سه‌شنبه شب (دیشب) اعلام کرد که به حملات یک ماهه خود تحت عنوان «طوفان قاطع» به یمن که بحران انسانی فاجعه‌باری را موجب شد و خطر به راه افتادن درگیری وسیع‌تر منطقه‌ای را به همراه داشت، پایان می‌دهد.

این روزنامه آمریکایی گزارش کرد که عربستان تحت فشار دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر کشورهای سنی عربی برای پایان دادن به حملات هوایی، اعلام کرد که به حملات خود در یمن پایان داده است.

آمریکا در کمپین هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن به سعودی‌ها کمک‌های لجستیکی و اطلاعاتی می‌کرد.

چندین هفته تجاز عربستان سعودی به یمن نتیجه‌ای جز کشته شدن هزاران فرد بی‌گناه یمنی و فراهم‌آوردن فضا برای گسترش القاعده در این کشور به همراه نداشت.

روزنامه آمریکایی «دیلی‌بیست» نیز با انتشار این خبر عنوان کرد که سعودی‌ها اعلام کردند که به بمباران یمن پایان دادند زیرا به اهداف خود در عملیات «طوفان قاطع» دست پیدا کردند.

شبکه سی ان ان نیز در بازتاب این خبر نوشت که «عربستان سعودی کمپین راه‌حل سیاسی را در یمن آغاز می‌کند» و در این گزارش با اشاره به پایان حملات یک ماهه ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها در یمن گزارش کرد که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز سه‌شنبه به عملیات «طوفان قاطع» که شامل حملات هوایی یک ماهه در یمن می‌شد پایان داد و ابتکار عمل جدیدی را در دست اقدام دارد.

این شبکه آمریکایی با اشاره به این ابتکار عمل جدید نوشت که «عملیات بازگرداندن امید» با تمرکز بر فرایند سیاسی است.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی به امید از بین بردن انصارالله و احیای دولت یمن که از همپیمانان آمریکا است، حملات هوایی به این کشور را حدود یک ماه پیش آغاز کرد.

روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس‌تایمز» نیز گزارش کرد که عربستان سعودی می‌خواهد حملات هوایی سنگین خود را به یک «فرایند سیاسی» در یمن تغییر دهد.

این روزنامه در گزارش خود به تلفات بسیار زیاد غیرنظامیان در حملات هوایی یک ماهه عربستان به یمن اشاره کرد و نوشت که عربستان روز سه‌شنبه (دیروز) در میان افزایش تلفات غیرنظامیان اعلام کرد که می‌خواهد از عملیات هوایی خود در یمن عقب‌نشینی کند.

لس‌آنجلس تایمز گزراش کرد که عربستان سعودی از طریق سفارت خود در واشنگتن فاز جدیدی از عملیات در یمن را از «عملیات نظامی به فرایند سیاسی» اعلام کرد که شامل تلاش برای تشکیل یک دولت انتقالی نیز می‌شود.

پایگاه «آنتی‌‌وار» نیز در اینباره تحلیلی نوشت و در تیتر خود اینگونه آورد: «سعودی‌ها اعلام پیروزی کردند: آیا جنگ یمن به پایان رسید یا فقط نام آن تغییر کرد؟»

این پایگاه ضدجنگ در ادامه نوشت که بعد از کشتن شمار زیادی غیرنظامیان در «صنعا» پایتخت یمن، سعودی‌ها در این جنگ اعلام پیروزی کردند و تأکید کردند که اهداف «عملیات طوفان قاطع» محقق شده است.

آنتی‌وار سپس تأکید کرد، آنهایی که این اخبار یمن را دنبال می‌کنند می‌دانند که هدف اصلی این جنگ در ابتدا بازگرداندن مجدد «عبد ربه منصور هادی» به قدرت بود که همچنان در تبعید در ریاض به سر می برد.

طبق این گزارش، در سه هفته عملیات هوایی، صدها غیرنظامی کشته شدند، منابع انسانی در همه‌جا با کمبود تجهیزات روبرو هستند و القاعده قلمرو چشمگیری را در شرق یمن تحت کنترل گرفته است.

این گزارش سپس با اشاره به این موارد نوشت که اعلام پیروزی برای پایان دادن به این جنگ ظاهراً به مفهوم پایان واقعی جنگ نیست. آنها اعلام کردند که این یک عملیات علیه تروریسم است اما ظاهراً‌ توجهی به القاعده نداشته اند.

آنتی‌وار گزارش کرد که ظاهراً به جای آنکه ماهیت خود جنگ تغییر کند، ظاهراً تنها اسم آن را تغییر داده‌اند و جنگ جدیدی با اهداف و عوامل مشترک آغاز کرده‌اند و تنها فرق آن این است که تاکنون واکنش‌های منفی به همراه نداشته است.

این گزارش در پایان نتیجه‌گیری کرد، در حالیکه مقامات آمریکایی اعلام پایان حملات هوایی کرده‌اند، احتمالاً‌ این پایان موقت است و محاصره دریایی که همچنان ظاهراً ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری «یونایتدپرس اینترنشنال»  نیز گزارش کرد که عربستان سعودی اعلام کرد که عملیات هوایی خود در یمن را پایان می‌دهد و قصد دارد تا عملیات امنیتی جدیدی را آغاز کند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست نیز در بازتاب این خبر گزارش کرد که عربستان سعودی از عملیات هوایی خود در یمن عقب‌نشینی کرد تا عملیات جدیدی را با هدف دنبال کردن یک فرایند سیاسی در یمن آغاز کند.

اشتراک گذاری مطلب

کلیه حقوق برای مجله اینترنتی ناز بهار محفوظ است All Rights Reserved - © 2013 - 2017