آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن + روش ها و عوارض سولاریوم

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

این روز ها برنزه کردن پوست بدن در خانم و حتی آقایان ایرانی رواج پیدا کرده است و برنزه بودن پوست بدن شخص ، نشانه ی زیبایی وی تلقی می شود.فرآیند سولاریوم ، فرآیندی است که طی آن پوست شخص از رنگ طبیعی خود خارج شده و به سمت قرمز مسی یا همان برنزه نزدیک می شود.

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره انواع روش ها و همچنین عوارض خطرناک این عمل دهیم

***

سولاریوم چیست؟

سولاریوم یک دستگاه برای برنزه کردن پوست بدن است که شامل تختی است که در دیواره‌های آن لامپ‌های اشعه فرابنفش‌ تعبیه شده است. وقتی بدن شخص درون این وسیله قرار می‌گیرد، درب این دستگاه که حاوی لامپ‌های مشابهی است بسته شده و بدن درون جعبه‌ای که حاوی نور فرابنفش‌ است، قرار می‌گیرد.

فرآیندی که در داخل دستگاه طی می شود باعث می شود پوست بدن شخص، پس از چند دوره تکرار برنزه شود. میزان و طیف رنگ به انتخاب خود شخص است.

برنزه کردن با سولاریوم

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن + روش ها و عوارض سولاریوم

آفتاب گرفتن برای برنزه شدن:

دانشمندان معتقدند ، بهترین زمان برای آفتاب گرفتن هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین هایی تولید می کند که از سلول های بدن محافظت می کند. با گذشت و نزدیک شدن به هنگام شب تولید این پروتئین کمتر می شود. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می کنند. به هیچ وجه سراغ آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زیرا این کار به این علت که باید ساعت بیشتری در معرض تابش آفتاب بمانند خطر سرطان پوست را بیشتر می کند.

برنزه شدن با دستگاه سولاریوم بهتر است یا بصورت طبیعی با حمام آفتاب؟

در مقایسه دستگاه های سولاریوم و حمام آفتاب می توان عنوان کرد آفتاب کم خطرتر است چرا که آفتاب واکنش های حفاظتی پوست را نسبت به مقابله با عوارض نور آفتاب تحریک و پوست را ضخیم تر می کند. در صورتی که اشعه ماورای بنفش ساطع شده از دستگاه های سولاریوم این کار را نمی کنند و خطر بیشتری را برای فرد به دنبال دارند. یادتان باشد ابتلا به سرطان پوست در اثر تابش بیش از اندازه نور آفتاب یا اشعه های مضر دستگاه سولاریوم یکی از بدترین عوارض برنزه کردن پوست با این روش هاست. ناگفته نماند که احتمال ابتلا به سوختگی یا ایجاد لک های پوستی در کوتاه مدت در افرادی که هفته ای چند مرتبه این کار را می کنند ، هم وجود دارد.

روش استفاده از سولاریوم

روش استفاده از سولاریوم

عوارض سولاریوم و برنزگی:

 دکتر امیرهوشنگ احسانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شلی، افتادگی و تیرگی پوست از عوارض زودرس استفاده از دستگاه سولاریوم است و در نهایت در طولانی‌مدت خطر ابتلا به سرطان پوست را چندین برابر می‌کند که شاید یک یا دو ماه بعد از سولاریوم خود را نشان ندهد اما ۱۵ یا ۲۰ سال بعد در مناطقی که فرد خود را تحت اشعه سولاریوم قرار داده تغییرات بدخیمی پوست رخ خواهد داد که در سال‌های دور شاهد موجی از این تغییرات خواهیم بود.

احسانی به دیگر عوارض استفاده از سولاریوم اشاره کرد و گفت:‌ ایجاد ضایعات لکه‌ای نقطه‌ای روی پوست پس از از بین رفتن اثرات برنزه شدن و از دست دادن طراوت و شادابی پوست دیگر عوارضی است که شاید هر کسی به آن توجه نکند.

وی تأکید کرد: حتی در مواردی سوختگی‌های درجه یک تا درجه ۳ ممکن است روی بدن فرد ایجاد شود که جای آن نیز باقی خواهد ماند. هر چه میزان دفعات استفاده از سولاریوم بیشتر باشد عوارض آن نیز بیشتر خواهد بود.

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

آشنایی کامل با سولاریوم یا برنزه کردن+روش ها و عوارض آن

چندین مورد مهم درمورد استفاده ازدستگاههای سولاریوم ( برنزه کننده ) :

۱٫ قبل ازسولاریوم نوع پوست خودرا طبق جدول مشروحه تعیین نمایید وطبق دستور مذکور استفاده کنید.
۲٫ افرادزیر۱۶ سال وهمینطور افراد باپوست type 1 جهت استفاده پیشنهاد نمی شوند.
۳٫ اگربیماری پوستی دارید ، باپزشک خودمشورت نمائید ( ممکن است استفاده ازدستگاه برنزه کننده را تجویز نکند.)
۴٫ اگر ازجوش وpsonasis رنج می برید، اشعه UV می تواند اثرات مثبت به همراه داشته باشد .
۵٫ اگرحساسیت نسبت به اشعه UV دارید مابه شما عدم استفاده راپیشنهادمی کنیم .
۶٫ پاک کردن لوازم آرایشی وباز کردن کلیه لوازم زینتی قبل ازورود به دستگاه   .
۷٫ بعضی ازداروها بتدریج حساسیت پوست به اشعه UV راافزایش می دهد ، تمام نحوه استفاده آنها رامطالعه فرمائید ودرصورت هرگونه شک وتردید با ما یا پزشک خودمشورت نمائید.
۸٫ اشعه UV برای چشمها مضر است ومی بایست ازعینک های مقاوم دربرابر UV استفاده شود به خصوص درمواردی که اخیرا˝ جراحی روی آنها صورت گرفته باشد.
۹٫ استفاده ازدستگاه برنزه کننده یک بار درروز بیشتر پیشنهاد نمی شود وزیر ۵۰ بار درسال همیشه ازاستفاده بیش از حد بپرهیزد چرا که سوختگی رابه دنبال دارد.
۱۰٫ موادمحافظ کننده وکرمها، برنزه شدن راتشدید می بخشند.
۱۱٫ دوش گرفتن پس ازاستفاده ازدستگاه برنزه کننده واستفاده ازکرم مرطوب کننده سفارش می شود.
۱۲٫درصورت تورم ویا تاول بعد ازاستفاده باپزشک ما مشورت نمائید.

اگر برنزه کرده اید و می خواهید سفید شوید:

آبلیموه جزو موادی است که برای از بین بردن رنگ تیره پوست بسیار استفاده می شود چرا که هم خاصیت لایه برداری دارد و هم رنگ پوست را روشن می کند. کافی است لیمو را قاچ کرده و روی مناطق برنزه و تیره شده پوست بمالید. حدود دو تا سه دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس ۱۰ دقیقه آن را رها کنید تا روی پوست خشک شود و بعد دوش بگیرید و اگر هم توانستید در حمام حسابی پوست را لیف بکشید. اسید سیتریک داخل آبلیمو ، سلول های مرده را از بین می برد و در نتیجه پوست برنزه شده کم کم به رنگ طبیعی خود باز می گردد. با اینکه به احتمال زیاد این روش به شما کمک خواهد کرد تا احساس تازگی کنید ، اما هنگام به کار بردن آن حواس تان را جمع کنید اگر پوست تان شروع به خارش کرد آن را سریع بشویید ، چون این احتمال وجود دارد که پوست شما حساس باشد و نتواند اسید را روی خود تحمل کند. پس دقت داشته باشید که به پوست آسیب نرسانید و هرگز از این شیوه روی پوست های آسیب دیده استفاده نکنید.

اشتراک گذاری مطلب

کلیه حقوق برای مجله اینترنتی ناز بهار محفوظ است All Rights Reserved - © 2013 - 2017